februar 27, 2024

Kaj je belo zlato

Verjetno ste že zvedeli za določen kos nakita, da je narejen iz belega zlata, in ste se sprásevali, kaj to pomeni. Kako je lahko zlato, ko pa ni rumeno? Pri belem zlatu gre dejansko za zlitino stevilnih kovin, pogosto so to zlato in paladij, srebro ali nikelj. Nedvomno je največji delež vsebovan v zlatu, ki navadno pomeni dve tretjini končnega izdelka.

Videz izdelka je na koncu vsekakor bolj srebrn kot zlat, a je verjetno opaziti tudi rumen odtenek. Nakit iz belega zlata je običajno prevlečen tudi z rodijem, ki mu daje svetlejsi pridih in je v očeh kupcev tudi priljubljen. Barva zlato obarvanega nakita je načeloma odvisna od preostalih kovin, s katerimi je mesano.

Zakaj pravzaprav mesati zlato?

Zlato je po naravi izjemno mehka kovina, ki jo je razmeroma enostavno oblikovati. Hkrati pa to vodi do tega, da se tudi zlahka deformira. Verjetno si ne bi želeli nositi nakita, ki se ob vsakem močnejsem pritisku ukrivi oziroma se na njem opazi vsaka praskica.

Prav stevilne mesanice poskrbijo večjo trdnost nakita, zato je belo zlato precej priljubljeno pri kupcih. Tudi poročni nakit je velikokrat narejen iz belega zlata. Druga zadeva pa so sodobne modne zapovedi. Klasično zlato čedalje bolj dobiva vlogo druge valute ali dobre naložbe. Verjetno ste opazili, da je na ljudeh zlata verižic in prstanov ter zapestnic vse manj.

Zgoraj smo omenili, da je nakit iz belega zlata prevlečen z rodijem. Ta mu daje zasčito, a tudi nek zadnji sijaj v odtenku, ki je izjemno priljubljen pri kupcih. A nanos rodija se z leti stanjsa in nakit je tako zelo bolj podvržen poskodbam kot prej.

Na srečo k sreči je možno pri svojem zlatarju taksen nakit iz belega zlata kvalitetno obnovite in zasčitite. Ta bo na klikni tu vas kos nakita ali drug kos nakita iz belega zlata nanesel novo plast rodija ter mu povrnil prejsnji lesk in sijaj.

Kako prepoznati belo zlato?

Bodite vedno pozorni, kadar to kovino kupujete na tržisču, saj vam bodo morda podtakniti srebro, ki je lahko na prvi pogled zelo podobno belemu zlatu. Seveda je srebro dosti cenejse od belega zlata, zato to ne bi bilo najboljsa opcija za vaso ekonomičnost, kot tudi verjetno ego.

Belo zlato je načeloma bolj sijoče, dodatno pa ga lahko prepoznate po označeni oznaki 585 ali 750, pri čemer velja, da je prvo 14-karatno in drugo 18-karatno. Kot kurioziteta dodajmo, da belega zlata ni potrebno polirati, saj njegov sijaj ne bledi.

Strokovnjak na področju odkupa in prodaje zlata z več kot desetletjem izkušenj. S svojo navdušenjem do trga z zlatom in poznavanjem njegovega nihanja sem pomagal veliko strankam najti najboljše vrednosti za svoje zlato. Moj cilj je vedno zagotoviti pravo oceno in poskrbeti, da so naše stranke srečne z izidom. Moje delo je moja obsesija in veselje do dela z to plemenito kovino in strankami me vsak dan izpolnjuje z navdušenjem. V prostem času sem navdušenec zgodovine in numizmatike. Te hobije sem uspel povezati s svojim poklicem, kar mi omogoča podrobnejše razumevanje vrednosti in pomembnosti zlata skozi čas.